logo školy férová škola partnerská škola, ZŠ Jozefa Horáka, Banská Štiavnica, Slovenská republika            

Články 2018/2019

25. 6. 2019  

Knihovna.

Městská knihovna Ladislava z Boskovic pořádá každoročně soutěž pro žáky základních i středních škol pod názvem „ČTE CELÁ TŘÍDA“. Soutěž spočívá v množství vypůjčený knih, předání čtenářského deníku a minimálně jedné návštěvy knihovny spolu s vyučujícím. Vyhodnocuje se zvlášť první a druhý stupeň.

Z naší školy se zúčastnilo 7 tříd 1. stupně z celkového počtu 11 tříd. Třída 3. D se umístila na krásném druhém místě. Všichni žáci obdrželi odměnu v podobě knihy – Matýsek a Majdalenka.

Děkujeme.

 

18. 6. 2019  

Návštěva vojenského areálu Přáslavice u Olomouce.

Dne 4. 6. 2019 žáci 7. C s pedagogickým doprovodem navštívili vojenskou posádku v Přáslavicích u Olomouce, kde pro ně vojáci připravili bohatý program. Seznámili se s vojenskou technikou – tanky, BVP a zdravotnickým vozidlem, prohlédli si osobní výzbroj vojáků včetně ručních zbraní. Měli možnost projít minovým polem, vylézt na horolezeckou stěnu a nejen zhlédnout ukázku výcviku sebeobrany a boje zblízka, ale vyzkoušet si různé hmaty a chvaty sebeobrany Musado na vlastní kůži.

11. 6. 2019  

Školní poznávací zájezd do Skotska.

Ve dnech 12. 5. – 19. 5. 2019 se žáci naší školy včetně pedagogického doprovodu zúčastnili týdenního zájezdu do Skotska.

Naše putování jsme zahájili v neděli večer. Přes Německo jsme docestovali do Nizozemska. Během dopoledne jsme se prošli historickým centrem Amsterdamu. Jeho krásy jsme obdivovali nejen z pevniny, ale i z grachtů, kterými jsme se plavili amsterdamskými kanály po řece Amstel. V odpoledních hodinách jsme se přesunuli do přístavu Ijmuiden. Čekala nás dlouhá 16 hodinová plavba nočním trajektem přes Severní moře do anglického přístavu Newcastel.

Druhý den jsme se po vylodění přesunuli do Skotska. Vydali jsme se do překrásného města Jeburgh, které je známé svým monumentálním opatstvím. Po cestě jsme se kochali malebnou krajinou Northumberland National Park. Ve večerních hodinách jsme docestovali do hlavního města Edinburgh, kde na nás čekaly náhradní rodiny, které nás hostily po několik dalších dní.

Další den nás čekala celodenní prohlídka hlavního města Edinburgh, procházka po slavné Royal Mile a především návštěva symbolu skotské státnosti Edinburgh Castle. Odpoledne jsme zavítali do interaktivního muzea Dynamic Earth a také na královskou jachtu – Royal Yacht, která po celém světě uplula více než 1 milion mil a byla jedním z domovů královny Alžběty II.

Pátý den nás čekal celodenní výlet do oblasti Highlands, procházka údolím Glencoe a výjezd lanovkou na horu Aonach Mor, třetí nejvyšší vrchol Velké Británie. Vzhledem k překrásnému slunečnému počasí se nám otevřel nezapomenutelný výhled na Highlands a nejvyšší horu Ben Nevis. Odpoledne jsme se přesunuli ke slavnému jezeru Loch Ness.

Šestý den ráno jsme se po snídani rozloučili s hostitelskými rodinami a přesunuli se do starobylého města Stirling. Po prohlídce města jsme nakoupili suvenýry a dárečky. Cestou zpět na trajekt jsme si prohlédli slavnou Rosslyn Chapel, kde je podle legendy ukrytý Svatý grál, a viděli unikátní lodní rotační výtah Falkirk Wheel.

Po noční cestě trajektem zpět do Nizozemska jsme si ještě prohlédli historickou vesničku Zaanse Schans s typickými holandskými větrnými mlýny a domky z 18. století, v nichž jsme viděli i tradiční výrobu sýrů a dřeváků.

V odpoledních hodinách, unaveni, ale plni dojmů, jsme se vydali na cestu zpět do našich domovů

Hana Vystavělová a Tereza Klímová

4. 6. 2019  

Odznak všestrannosti - krajské kolo.

Za účasti 16 družstev a bezmála 200 závodníků proběhlo v "uplakaném" počasí krajské finále soutěže, která slaví jubilejní 10. ročník.

Žáci naší školy se v této konkurenci neztratili a slavíme postup na REPUBLIKOVÉ FINÁLE, které proběhne v Brně od 4. do 6. září 2019.

Z prvního místa postupuje družstvo se ziskem 26 132 bodů, což je třetí nejvyšší počet v ČR ze všech krajských kol. Dále postupujícími jednotlivci jsou Matěj Šimon a Julie Klímová.

Družstvo nastoupilo v tomto složení:

Lucie Dolečková, Eliška Bačáková, Lucie Konečná, Kristýna Schmidtová, Bruno Zeman, Daniel Adámek, Milan Cedzo, Marek Vavřín

Celkové pořadí jednotlivců:

1. místo: Lucie Dolečková (ročník 2005), Bruno Zeman (2006)

2. místo: Lucie Konečná (2006), Kristýna Schmidtová (2007), Daniel Adámek (2005), Marek Vavřín (2006)

3. místo: Julie Klímová (2006), Matěj Šimon (2006)

3. 6. 2019  

Květen 2019 ve ŠD.

Děti nám začaly odstřihávat metr do blížících se prázdnin. Ale nepolevili jsme. Šli jsme po stopách ,,Rychlých šípů“ i přesto, že nám počasí nepřálo. V doprovodu sluníčka jsme si hráli na hřišti, chodili na procházky, relaxovali v ,,Pekle“. Tam jsme se sice brodili bahnem, ale odměnou nám byl opečený párek! Těšíme se na červen, kdy společně vyrazíme na celodenní výlet. Snad nám počasí bude přát a my si to řádně užijeme. Přesně tak, jak si zasloužíme.

Vychovatelka Petra Skřipská

26. 5. 2019  

Kostičky v cukrárně nemusí být jenom z cukru.

Pozvánka na výstavu

Černá - bílá, černá – bílá, a pro změnu překvapivě opět černá – bílá. Zní to nudně? Možná milovníky barevných ploch tato strohá kombinace nenadchne, ale pro vytvoření optické iluze tento protiklad postačí. Přesvědčit se můžete v Cukrárně Pod Věží, kde jsou k vidění práce žáků 9. ročníků inspirované op-artem. Dekorativní „kostkovaná“ díla zde budou vystavena do začátku června.

Optical art je směr výtvarného umění, jenž se začal rozvíjet koncem 50. a počátkem 60. let 20. století. Tito výtvarníci při své práci využívali poznatky z geometrie, fyziognomie a optiky a snažili se pomocí většinou černobílých obrazců dosáhnout zdání pohybu či vytvoření prostorové iluze. Jedním z hlavních představitelů výše uvedeného směru je maďarský výtvarník Victor Vasarely, s jehož tvorbou se deváťáci v hodinách výtvarné výchovy rovněž seznámili.

Sylva Horáková

16. 5. 2019  

MaSo

V úterý 14. května se vybraní žáci naší školy ve dvou čtyřčlenných týmech zúčastnili matematické soutěže MaSo v Brně. Jedná se o soutěž, kde se řeší spousta zajímavých příkladů a logických úloh a nejen to!!! Za vyřešené příklady a úlohy získávají „věci“ potřebné do doprovodné hry. Umístění týmu na stupních vítězů pak nezáleží pouze na tom, kolik správně vyřeší příkladů, ale také na jeho strategii ve hře. Letošním hlavním motivem byl trh s masem, jeho nákup a prodej. Cílem bylo získat co nejvíce peněz. Ceny však nebyly všude stejné a za obchodem se muselo i cestovat. Soutěž prověří u žáků nejen strategické uvažování, ale i schopnost spolupracovat v týmu.

 

 

 

Letošní složení týmů bylo:

Tygři – Milan Galuška 9.A,Veronika Marková 7.B, Tereza Burešová 7.C, Michal Rys 7.C

Třebováci – Radek Cápal 9.C, Matěj Krajči 9.C, Jonáš Lazar 7.A, Štěpán Škrabal 6.C

Všem žákům blahopřeji v účasti ve hře a těším se na další příjemnou a veselou cestu do Brna.

 

Jana Knödlová

16. 5. 2019  

Škaredá středa na ZŠ Palackého rozhodně škaredá nebyla

Tento den si děti ze 4. A a 4. C užily v rámci uspořádaných velikonočních dílen. Třídní učitelky svým žákům nabídly dva výrobky – slepičku jako veselý papírový zápich s peříčkem dokreslený zdobnými detaily a klasické velikonoční vajíčko ozdobené netradiční technikou – obalováním a obtiskováním krepového papíru. Děti byly ze svých výtvorů nadšené a po skončení si je odnesly do svých domovů k dotvoření pravé velikonoční atmosféry.

Proběhl i tradiční turnaj ve vybíjené, kdy se každoročně utkávají mezi sebou žáci 4. a 5. ročníků. Zápolení bylo plné emocí. Po velmi pěkných a vyrovnaných zápasech nakonec turnaje dopadly takto:

Za 4. ročníky bylo umístění následující: 1. místo 4. C

                 2. místo 4. A

 3. místo 4. B

Za 5. ročníky: 1. místo 5. A

2. místo 5. C

3. místo 5. B

Všechny týmy obdržely domácí velikonoční perníčky, které pro ně napekla a nazdobila paní vychovatelka Olga Sychrová.

Naši milí prvňáčci hledali po škole vajíčka a pro děti z 2. a 3. tříd proběhla akce zvaná Po stopách žabáka Bata. Zde na žáky čekalo plnění úkolů, např. skládali velikonoční básničku, házeli „vajíčkem“ na cíl, přenášeli vajíčko na lžičce…. A na závěr? Každému udělala radost alespoň drobná sladkost. K další velké radosti našich prvňáčků přispěla i velikonoční dílna, kterou pro ně připravili žáci 9. tříd pod vedením paní učitelky Sylvy Horákové.

Učitelé 1. stupně ZŠ Palackého

15. 5. 2019  

Školní poznávací zájezd do Berlína.

Ve dnech 2. 5. – 3. 5. 2019 se žáci naší školy včetně pedagogického doprovodu zúčastnili dvoudenního poznávacího zájezdu do Berlína, hlavního města Německa.

Po příjezdu do Berlína jsme si během okružní jízdy autobusem prohlédli oblast bývalého východního Berlína a viděli Checkpoint Charlie, bývalý přechod mezi východním a západním Berlínem. Pěšky jsme se prošli po náměstí Alexanderplatz, prohlédli si 368 m vysokou televizní věž Fernsehturm, katedrálu Berliner Dom, třídu Unter den Linden a její okolí včetně slavné brány Brandenburger Tor, historický milník německých dějin. Odpoledne jsme navštívili známé muzeum voskových figurín Madame Tussauds, kde se každý mohl vyfotografovat s hrdiny filmového plátna, hudebními legendami, historickými osobnostmi či sportovními hvězdami. Poté jsme navštívili Jüdisches Denkmal a procházkou došli na náměstí Potsdamer Platz, které se stalo přehlídkou nejmodernější architektury v Berlíně. Zde jsme se vyfotili u zbytků Berlínské zdi - Berliner Mauer a prohlédli si malou expozici věnovanou tomuto symbolu studené války.

Druhý den jsme navštívili budovu bývalého Říšského sněmu – Reichstag. Uvnitř prosklené kopule jsme vystoupali na nejvyšší bod budovy s krásným výhledem na Berlín. Pěšky jsme prošli kolem hlavního televizního studia ARD až na nábřeží Reichstagsufer, odkud jsme vypluli na hodinovou projížďku lodí po řece Spree historickou částí města. Poté jsme přejeli autobusem do centra západního Berlína, kde jsme zavítali do jedné z nejrozsáhlejších zoologických zahrad na světě – ZOO Berlin. Žije zde i Fatou, nejstarší gorila v Evropě. Součástí areálu je také akvárium se žraloky, krokodýly a dalšími vodními živočichy. Náš program jsme zakončili na nejznámější ulici západního Berlína Kurfürstendamm, kde se nachází např. symbolické ruiny kostela Gedächtniskirche, obchodní dům KaDeWe a další desítky obchodů, kin a restaurací. S Berlínem jsme se rozloučili v pozdních odpoledních hodinách a vydali se na zpáteční cestu domů.

Eva Vitásková

13. 5. 2019  

Malá kopaná - krajské kolo (OLYMPIÁDA DĚTÍ A MLÁDEŽE).

V úterý 30. dubna jsme odehráli v areálu PAMAKO Pardubice krajské finále. Našimi soupeři byli: ZŠ Vysoké Mýto, ZŠ U Stadionu Chrudim a ZŠ Ohrazenice Pardubice. Klukům se podařilo obhájit druhé místo z minulého roku, což je velkým úspěchem.

Výsledky:

Palackého - Vysoké Mýto 2:0

Palackého - Chrudim 2:2

Palackého - Pardubice 0:6

Sestava:

Sotolář - Václavek, Hofman, Řehák, Škrabal, Krajči, Cápal, Marek

 

6. 5. 2019  

Duben 2019 ve ŠD.

Tento měsíc byl nabitý různými akcemi, které jsme si náramně užili. 2. duben byl mezinárodní den autismu a jako každý rok i letos jsme se tomuto tématu aktivně věnovali. Proběhla beseda o autismu u p. vych. Skřipské, tvořila se nástěnka a hlavně všechny děti včetně vychovatelek, přišli v tento den v ,,modrém“. Nechyběla návštěva kina ani čarodějnický rej, kde se plnily úkoly a skládala se čarodějnická maturita. Děti jely do bazénu v Boskovicích. Tam se cítily, jako ryby. Užívaly si divokou řeku i tobogán. I přesto, že počasí bylo vyloženě aprílové, nám to nebránilo ve hrách venku, či procházkách přírodou.

 

Za ŠD vychovatelka Petra Skřipská

5. 5. 2019  

Netradiční hodina angličtiny v 9. A

Minulý měsíc pozvala naše p. učitelka třídní, Helena Mazalová, do hodiny angličtiny Mr. Petera Drew, rodilého Australana ze Sydney. Zpestřil nám lekci G´Day Australia!. Povyprávěl o životě v Austrálii, jak vycházel s domorodci. Na mapě ukázal ta nejzajímavější místa.

Ve druhé části hodiny došlo i na dotazy, některé byly i osobní, a aby to nebylo jednotvárné, ptal se i on nás. Na závěr věnoval našim hráčům rugby pravý australský rugbyový míč. Snad nám přinese štěstí ve hře. Peter slíbil, že nás ještě navštíví. Více takových hodin!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                               Žáci 9.A

27. 4. 2019  

Řečtí bohové.

Ve dnech 15. a 16. dubna se hodiny dějepisu šestých tříd proměnily v zasedání řeckých bohů na Olympu. Žáci si nachystali stylové kostýmy a připravili krátkou osobní prezentaci. Nejvíce bylo Poseidonů, ale nejvyšší vládce bohů - Zeus mohl být pouze jeden. Jsem rád, že žáky takto připravená hodina zaujala a aktivně se jí účastnili.

František Zeman

24. 4. 2019  

Kamila Orálková – ohlédnutí za sezónou.

Nadějná biatlonistka, žákyně 9. ročníku ZŠ Palackého, Kamila Orálková má za sebou další sportovní sezónu, která byla nabitá mnoha závody. Kamila absolvovala 8 startů na Českém poháru v biatlonu, 3 na Mistrovství České republiky v biatlonu a 2 na SCM Cupu, což je šampionát určený pro podporované talentované závodníky dorosteneckých a juniorských kategorií, kteří dosáhli vynikajících výsledků v předchozí sezóně. Na zmíněných soutěžích se umístila třikrát na třetím místě. Zúčastnila se též Mistrovství České republiky a Českého poháru v klasickém lyžování, kde obsadila páté místo.

V rámci přípravy odjela na třítýdenní soustředění do norského Sjusjøenu, který je označován jako ráj běžkařů a pro obrovské sítě běžeckých tratí a střelnici je vyhledávaným tréninkovým střediskem biatlonistů. I přes teplotu -12 stupňů Celsia si Kamila odvezla cenné zkušenosti a jedinečné zážitky.

Ve sportu hodlá aktivně pokračovat. Chce se mu věnovat i při studiu na Gymnáziu Vincence Makovského se sportovními třídami v Novém Městě na Moravě. Držme Kamile pěsti, ať se jí daří jak ve sportovním, tak ve studijním i soukromém životě.

Tereza Klímová

23. 4. 2019  

Za kulturou do Olomouce.

Lásko má, já stůňu, Do věží a další známé melodie slavného českého filmového muzikálu Noc na Karlštejně si notovali vybraní žáci osmých a šestých ročníků, kteří zhlédli muzikálové představení v podání souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc. Herci předvedli vynikající výkony, které žáci ocenili bouřlivým potleskem.

Tereza Klímová

16. 4. 2019  

Výsledková listina soutěže Zpíváme pro radost – oblastní kolo.

I.kategorie:

lidová píseň – 1. K.Malurová, 2. J. Haas
populární píseň – 1. L.Aberle, 3. N.Červenková

 

II. kategorie: lidová píseň – 1. O.Klíč 3. F.Zeman

 

III. kategorie: lidová píseň – 1. K.Klíčová

Sylva Jarůšková

Dne 9.4.2018 se zúčastnily žákyně naší školy pod vedením paní učitelky Mgr. Alexandry Holanové oblastního kola pěvecké soutěže „Zpíváme pro radost“, kde se umístily na pěkném

1. místě – Eliška Ledvinková ( 6.C ),
2. místě – Veronika Marková ( 7.B ) a
3. místě – Tina Kroulíková ( 6.C ).

Všem žákyním gratulujeme ke krásným výsledkům a děkujeme za vzornou reprezentaci naší základní školy.

15. 4. 2019  

Výsledková listina soutěže Zpíváme pro radost – školní kolo.

Lidová píseň populární píseň

1.ročník: 1. Kateřina Marková 1. Lukáš Aberle
2. Kryštof Horčík 2. Natálie Červenková
3. Jakub Haas 3. Klára Svobodová

2.ročník: 1. František Zeman 1. Elena Pokorná
2. Filip Stejskal 2. Daniela Veselá
3. Kristýna Lexmaulová 3. Aneta Nečasová

3.ročník: 1. Ondřej Klíč
2. Adéla Friedlová 2. Magdalena Krejčí
3. Tomáš Cápal 3. Kamil Voráč

4.ročník: 1. Gréta Zemanová 1. Sára Kovaříková
2. Nina Marková 2. Barbora Lipoldová Magda Krupičková
3. Šimon Randula

5.ročník: 1.Kristýna Klíčová 1. Viola Palánová
2. Kateřina Navrátilová 2. Monika Mazlová
3. Barbora Merenusová 3. Iveta Navrátilová

Sylva Jarůšková

11. 4. 2019  

Březen 2019 ve ŠD.

Proměnlivé počasí nás vedlo k rozmanitým aktivitám. V prostoru ŠD jsme měli program: ,,Kniha je náš kamarád“, kde děti plnily různé kvízy, vyplňovaly pracovní listy zaměřené právě na knižní tématiku, malovaly pohádky a hrály si na ilustrátory.

Navštívily kino, kde hrála pohádka Grinch.

Proběhl projekt ,,Den s hasiči – rytíři“, kde proběhla beseda přímo se svitavskými hasiči. Následně bylo možné zhlédnout celé hasičské auto, vyzkoušet si hasičské nářadí a nakonec proběhla soutěž, kde děti shazovaly kuželky hasičskou hadicí, kde měly možnost běžet přes překážky, atd. Paní vychovatelky vše zapisovaly a následně po vyplnění testů provedly vyhodnocení v jednotlivých odděleních. Děti se také zapojily do soutěže o nejkrásnější hasičský obrázek. Teď už jen čekáme, zda právě ten náš obrázek bude vítězný.

Paní vychovatelka Sychrová navštívila se svým oddělením moravskotřebovskou ,,BAŠTU“. Děti si to náramně užily.

 

 

Za ŠD vychovatelka Petra Skřipská

11. 4. 2019  

Odznak všestrannosti - okresní kolo.

Třetího dubna proběhlo na hřišti ZŠ Palackého okresní kolo Odznaku všestrannosti za účasti více než 110 závodníků. Závodilo se v pěti disciplínách. A to: v hodu medicinbalem, trojskoku, švihadle, klikách a ve volitelné disciplíně: běhu na 1000 metrů nebo v driblingu. V konkurenci sedmi družstev jsme obsadili 1. místo a postupujeme do krajského kola, které se bude konat 20. 5. 2019 také na ZŠ Palackého.

Družstvo soutěžilo ve složení: Lucie Dolečková, Lucie Konečná, Kristýna Schmidtová, Eliška Bačáková, Milan Cedzo, Daniel Adámek, Bruno Zeman, Marek Vavřín.

V soutěži jednotlivců obsadili medailové pozice:

1. místo: Jakub Dostál (ročník 2004), Marek Vavřín (2006), Lucie Dolečková (2005), Kristýna Schmidtová (2007)

2. místo: Bruno Zeman (2006), Lucie Konečná (2006)

3. místo: Jiří Vrtěna (2004), Milan Cedzo (2005), Matěj Šimon (2006), Vít Žouželka (2007), Enrico Dvořák (2008), Jan Maňas (2009), Eliška Bačáková (2005), Julie Klímová (2006), Amálie Křenková (2009)

9. 4. 2019  

Zápis žáků do prvního ročníku.

Žáci přijati do 1. ročníku od školního roku 2019/2020.

Puškinův památník - krajské kolo

28. 3. 2019 proběhla soutěž " Festival ARS POETICA - Puškinův památník " - krajské kolo soutěže v recitaci a zpěvu děl ruských autorů v Hradci Králové.
Soutěže se zúčastnily dvě žákyně z 9. A – Simona Krbcová a Natálie Jánská pod vedení učitelky Mgr. Alexandry Holanové.
I když se žákyně neumístily na prvních třech místech, obě vzorně reprezentovaly naši školu.
Děkujeme jim za jejich snahu a vynaložené úsilí při přípravě na soutěž

28. 3. 2019  

LiStOvÁnÍ s Lukášem Hejlíkem a Věrou Hollou

Dvě provizorní jeviště, tři představení – to bylo školní LiStOVáNí dne 25.3.2019.

Žákům 4. a 5. tříd představilo LiStOVáNí knížku Archie Kimptona ŠMODRCHA. Herci přiblížili osudy pěkně popleteného kočičáka, kterého potká Honzík Bačkora, docela obyčejný kluk z jednoho docela obyčejného městečka. Jednoho dne na toulkách po okolí náhodou natrefí na příšerně pomotaného, zpřeházeného, mrzoutského, vypaseného a na sušenkách závislého mluvícího kocoura, jeho život se rázem úplně změní! Je šťastný, že v podivném tvorovi konečně našel svého vlastního zvířecího kamaráda, a chce si ho nechat, jenže jeho čistotou posedlá máma, otravná sestra a bláznivý starý plukovník se zálibou ve vycpávání neobvyklých živočichů mají na věc docela jiný názor... Dokáže Honzík svého chlupatého parťáka ochránit, nebo Šmodrchu čeká osud mnohem horší než jen pouhý nedostatek sušenek?

6. - 9. ročníky měly program zcela jiný. Seznámily se hned se dvěma tituly - od Jamese Dawsona a Hayley Longové. Představení nazvané JAK BÝT KLUKEM/HOLKOU? aneb Vše, co jste chtěli vědět o pubertě a báli jste se Googlit žáky zaujalo. A jak by ne, když scénické čtení řešilo tak důležité otázky, např: Jak může být člověk za borce a představovat si, že někoho sbalí, když má obličej samý beďar a chlupy mu rostou na místech, kde by podle něj neměly vůbec růst? Také zaznělo, že být holkou je skvělý. Ale někdy taky praštěný, zvláštní a nepochopitelný. Věříme, že kvůli necenzurovaným, avšak vřelým a inteligentním knihám učitelů Jamese Dawsona a Hayley Longové, které kluky i holky s naprostou otevřeností provedou pubertou, nástrahami společenské džungle, sexu i partnerství, najdou žáci cestu i do moravskotřebovské knihovny.

O projektu LiStOVáNí

Projekt LiStOVáNí, cyklus scénických čtení, si vzal na sebe neskromný úkol - představovat každý měsíc zajímavé, aktuální knihy, které se objevují na trhu. Vybraní autoři a jejich dílo či přímo specifická kniha jsou pak před diváky interpretováni. Jde vždy přibližně o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se v čele s mladou generací ve světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první - knize.

Herci, kteří scénické čtení přivezli přímo do školy:

Lukáš Hejlík se objevil v pokračování seriálu Dobrá čtvrť. Natočil seriály na TV Prima, TV Nova, České televizi i HBO jako Ošklivka Katka, Znamení, Terapie, Základka, Ordinace v růžové zahradě. Věra Hollá je herčkou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde působí v tamní činohře. LiStOVáNí se oba herci věnují od roku 2003.

Sylva Horáková

28. 3. 2019  

PONOŽKOVÝ DEN 21. BŘEZNA 2019 - SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU

Někteří žáci školy se připojili k výzvě pro 21. březen a oblékli si každou ponožku jinou.

Světový den Downova syndromu byl letos věnovaný všem lidem, kteří jsou jiní. Vyjádřili jsme jim podporu. Motto tohoto dne pro rok 2019 bylo "Leave no one behind" (překlad: Nikoho nevynechej).

Žáci Moniky Šmerákové ze 7.C, 6.A a 5.B věnovali tématu celou vyučovací jednotku, neboť paní učitelka připravila projektové vyučování. Ve třídách 6.B a 6.C o lidech s genetickou anomálií promluvily třídní učitelky.

V rámci výuky českého jazyka se žáci seznámili s dětskou knížkou Domov pro Marťany od Martiny Drijverové. Jedná se o příběh ilustrující život rodiny vychovávající dítě s Downovým syndromem. Situace je vykreslena pohledem zdravé desetileté Míši, DS má její pětiletý bratříček Martin.

Poděkování patří rovněž všem žákům, kteří si všimli plakátků rozmístěných ve škole a také si oblékli každou ponožku jinou, Monice Šmerákové za otevření tématu a webovým stránkám http://www.nametyainspirace.cz/ za inspiraci.

Následovat bude v úterý 2. dubna Den v modrém, který má upozornit na to, že mezi námi žijí i lidé s poruchou autistického spektra. Zapojeni budou žáci 6. tříd, pro něž připravuje program do výuky občanské výchovy paní učitelka Jindřiška Polišenská. Přidat se však mohou všichni, alespoň tak, že přijdou oblečeni v modrém.

                                                                                                                                    Sylva Horáková

7. 3. 2019  

Únor 2019 - ve školní družině

Blíží se nám ,,JARO“ a my jdeme vstříc sluníčku. Chodíme na pravidelné procházky, zajímáme se o přírodu, která se začíná probouzet. Děláme výzdobu našich jednotlivých oddělení i hlavní chodby. Měli jsme pohádkový karneval, kde nechyběly masky ani hry a zábavné soutěže ve stylu tance. I přesto, že jaro klepe na dveře, neodložili jsme brusle, naopak, pravidelně navštěvujeme zimní stadion. Individuální středy jsou ve znamení indiánů a v rámci jedné indiánské akce se děti zúčastnily soutěže ,,Malujeme indiánský obrázek“. Na konci měsíce bylo spravedlivé hodnocení v podání dětské poroty. Děti vybíraly 3 obrázky z celkového počtu 82 obrázků. Z prvních tříd měla nejkrásnější obrázek Linda Žáčková, druhou třídu zastoupila Kateřina Kalousková a v řadách třetích tříd zvítězila Adriana Drahošová.

Všem GRATULUJEME!!!!!

6. 3. 2019  

Setkání s knihou

Knihovnické regály i pulty knihkupectví plné nejrůznějších knížek. Koho by to při výběru nevyděsilo? Kterou zvolit? Nebude tamta druhá snad lepší? Usnadnit volbu vhodných titulů přišly přímo do školy ženy nejpovolanější – knihovnice z dětského oddělení Knihovny Ladislava z Boskovic. V únoru žákům 6.A a 6.C i 7.B a 7.C. představily vybrané tituly, které stojí za to číst. Připravené ukázky podnítily děti k diskuzi o závažných či citlivých tématech; zdravotní hendikepy či domácí násilí nevyjímaje. Další setkání s knížkami pro mládež je naplánováno na první týden po Velikonocích.

Pro inspiraci připojujeme seznam představené literatury: • Braunová Petra: Dům doktora Fišera

• Lowery Mark: Jenom ponožky nestačí

• Březinová Ivona: www.bez-bot.cz

• Špaček Ladislav: Tereza etiketa pro dívky

• Fišarová Michaela: Nikolina cesta

 

       M. Šmeráková, S. Horáková

6. 3. 2019  

Výtvarný ateliér ve škole

Vzít štětec do ruky a namalovat obraz. To je výzva pro zájemce, kteří se bílého plátna jen tak nezaleknou. V naší škole se jich našlo hned několik. Již dvakrát se sešli ve svém volném čase ve výtvarně, aby si za několik hodin domů hrdě odnesli nové obrazy. Při prvním setkání na plátno malovali akrylovými barvami fantazijní květiny, při druhém si již troufli na ovoce či zeleninu. Další ateliér se uskuteční koncem března. Malovat budeme nebe, mraky, oblaka. Přesný termín bude zveřejněn na nástěnce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                  Sylva Horáková

6. 3. 2019  

Galeristou na dvě hodiny

O tom, že návštěva výstavy nemusí vypadat jen jako pozorně zádumčivé bloumání mezi exponáty se přesvědčili žáci 8.B. V pondělí 11.2. 2019 totiž vyrazili do Městského muzea a galerie ve Svitavách. Zde je již čekala lektorka umění Mgr. Leona G. Sehnalová, která pro ně přichystala speciální 120 minutový program. Žáci se pod jejím velením ujali důležitých funkcí, bez nichž se žádná prosperující galerie neobejde. Z osmáků se tedy stali ředitelé, kurátoři, architekti výstav, PR manažeři i ekonomové. Jednotlivé skupiny vytvořily svou vlastní galerii, v aukci nakoupily umělecká díla pro první výstavu a vymyslely doprovodný program pro její slavnostní zahájení. V závěru programu se představily všechny nově vzniklé galerie na „konferenci“, tudíž si jejich ředitelé a PR manažeři vyzkoušeli své prezentační dovednosti. Veškeré aktivity probíhaly ve výstavních sálech muzea, kde je až do 10.3.2019 instalována výstava Přehlídka 2019. Představuje díla více než čtyř desítek autorů ze svitavského okresu, přičemž zde nechybí ani výtvarníci z Moravské Třebové a jejího okolí. Žáci osmé třídy tak měli možnost seznámit se s prací místních tvůrců.

Více fotek zde.

20. 2. 2019  

Program - Jan Hus

Žáci VII. A a VIII. B absolvovali 15. února 2019 program Hus, jak ho neznáte. Jak téma husitské hnutí rozvinul dvouhodinový interaktivní program? Lektor a spoluautor programu Ladislav Hanuš úvodem představil dobu, ve které Mistr Hus žil. Žáci měli za úkol představit si, jak asi středověký kazatel a rektor Hus vypadal a jaký měl charakter. Z historických pramenů je známo, že byl malé a obtloustlé postavy a také byl vtipný a věrný pravdě. Žáci sledovali videoklip o Husových životních hodnotách. Vybírali ty potřebné ke konkrétním situacím ze života mladých lidí popsaných v pracovních listech. Příjemným zpestřením programu byla volba MISS životní hodnoty třídy. V sedmé třídě zvítězila „víra a radost“ a v osmé „odvaha a důstojnost“. Žáci četli společně historický komiks o tom, jak Hus přišel ke králi na hrad Žebrák a hájil lásku k pravdě. Zamýšleli se nad připravenými otázkami vztahujícími se k životním situacím, ve kterých pokračují Husovy stopy až do našich dnů.

                                                                                                                                   František Zeman

20. 2. 2019  

Školní kolo recitační soutěže

Ve středu 13.2.2019 proběhlo školní kolo recitační soutěže, kterého se zúčastnilo 11 žáků ze 6. a 7. ročníků a 9 žáků z 8. a 9. ročníků. Výkony recitujících byly velice kvalitní, všichni předvedli skvělé výkony.

Kategorie III (6. a 7. ročník)

1. Klára Němcová (6.A)

2. Filip Hejátko (6.B)

3. Adéla Kalová (7.A)

Čestné uznání:

Natálie Vaníčková (7.A)

Kategorie IV (8. a 9. ročník)

1. Adriana Vágnerová (9.C)

2. Věra Přikrylová (8.B)

3. Adam Vašek (8.A)

Čestné uznání:

Vojtěch Dobrovský, Lola Mary Roche, Veronika Sulová (9.C)

 

Žáci, kteří se umístili na 1.-3. místě, postupují do oblastního kola Přehlídky dětských recitátorů, které proběhne ve středu 20.2.2019.

20. 2. 2019  

Okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Dne 14. 2. 2019 se dva vítězové školního kola konverzační soutěže v anglickém jazyce – Ondřej Rovner a John Bui – zúčastnili okresního kola, které se konalo na 3. základní škole v Litomyšli. Nejdříve všichni soutěžící dle jednotlivých kategorií absolvovali poslechový test. Poté následovala konverzace se členy soutěžní poroty na vylosované téma. V kategorii I.A (6. – 7. ročník) se na krásném 2. místě umístil Ondřej Rovner ze 7. C, v kategorii II. A (8. – 9. ročník) obsadil 9. místo John Bui z 9. A.

 

 

Oběma soutěžícím gratulujeme k výborným cizojazyčným výkonům a děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší školy.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                              Hana Vystavělová

12. 2. 2019  

TECHNOhrátky v SOU Svitavy

V úterý 12. února se zájemci z žáků osmých tříd zúčastnili TECHNOhrátek - projektu na podporu technického a odborného vzdělávání v Pardubickém kraji. Po úvodním přivítání v kině Vesmír nás zástupci Středního odborného učiliště Svitavy seznámili s poskytujícími obory formou praktických ukázek a soutěží. Naši osmáci si vyzkoušeli různé učební i maturitní obory hravou a poutavou formou. Žáci se vrátili plni dojmů a hlavně s vyjasněnou představou, co obnáší studium oborů strojní mechanik, mechanik plastikářských strojů, obráběč kovů, mechanik seřizovač a nástrojař. Je dobré také vědět, že absolventi těchto oborů nemají problém s pracovním uplatněním.

Pro více fotek klikněte zde.

                                                       František Zeman

10. 2. 2019  

Leden 2019 - ve školní družině

Zimní měsíc v naší družině byl ve znamení mrazu, a proto se děti vydaly do lesa, kde pohostily lesní zvířátka mrkvičkou, jablíčkem či lojovou koulí. Děti navštívily kino, kde sledovaly pohádku Louskáček. Hřebečský kopec byl zasněžený a tak se vzaly boby, lopaty a šlo se na něj. Tam si to všichni náramně užili. Během tohoto chladného měsíce děti navštěvovaly kroužky, kde se provádělo pololetní vyhodnocení. Po vysvědčení začneme druhou polovinu školního roku a my věříme, že všichni vykročíme po prázdninách namotivovaně, šťastně a zdravě.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       Vychovatelka Petra Skřipská

10. 2. 2019  

Školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce

Ve dnech 9. 1. 2019 a 29. 1. 2019 proběhla školní kola konverzační soutěže v anglickém jazyce. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – I A (6. a 7. ročník) a II A (8. a 9. ročník).

Soutěžící museli prokázat své znalosti jak v testu poslechovém, tak i v porozumění čtenému textu a gramatice. Následovala konverzace s dvojčlennou porotou složenou z vyučujících AJ. Po krátkém představení soutěžící komunikovali na zadané téma. Byla hodnocena správná výslovnost, gramatická správnost, ale také pohotová reakce na dotazy zkoušejících. Ti nejlepší byli odměněni diplomy a drobnými věcnými cenami. Umístění v jednotlivých kategoriích bylo následující:

Kategorie I A – 6. a 7. ročník

1. místo – Ondřej Rovner (7.C)

2. místo – Marek Šatník (7.A)

3. místo – Dan Mičík (7.A)

Kategorie II A – 8. ročník

1. místo – Viktorie Prokopová (8.A)

2. místo – Christine Langrová (8.B)

3. místo – Denis Tavanti (8.B)

Kategorie II A – 9. ročník

1. místo – John Bui (9.A)

2. místo - Adam Šnobl (9.C)

3. místo – Lola Roche (9.C)

 

Vítězové jednotlivých kategorií se zúčastní dne 14. 2. 2019 v Litomyšli okresního kola. Všem soutěžícím gratulujeme k výborným jazykovým výkonům, děkujeme za účast v soutěži a vítězům přejeme hodně štěstí v okresním kole.

                                                                                                                             Hana Vystavělová

29. 1. 2019  

Fotky - lyžařský kurz 4. a 5. ročník

Pro zobrazení fotogalerie klikněte zde. 

11. 1. 2019  

Vánoční návštěva

Poslední den před Vánoci si naše třída 9.A se svou třídní p. uč. Mazalovou zpestřila návštěvou betléma pana Fibicha. Ten nám povyprávěl, jak betlém vznikal a poté nás provedl svou stolařskou firmou. Ukázal nám – hlavně klukům – jak jednotlivé stroje pracují a co všechno vyrábějí. Takže jsme návštěvu spojili i s výchovou k volbě povolání. Na závěr návštěvy jsme si před Ladovým obrazem zazpívali koledu. Děkujeme za pěkný zážitek.

 

 

                                                  Žáci 9. A

9. 1. 2018  

Finanční gramotnost

Vzdělávání žáků ve finanční gramotnosti tradičně pokračuje na naší škole v letošním školním roce již 9. rokem. Žáci osmých a devátých tříd během 3 projektových dnů v každém školním roce pracují ve fiktivních domácnostech na vytvoření rozpočtu, kupují auto, plánují dovolenou, rekonstruují nebo pořizují nové bydlení, výhodně nakupují.

Hned po první lekci jsou mnozí překvapeni za co vše „se platí“, co „to stojí“ a často je slyšet i to, že „raději nechci být dospělý“. Přesto věříme, že většina žáků si projekt užívá a do života si odnesou alespoň základní znalosti o hospodaření s penězi.

Dagmar Paděrová, Alena Cápalová

Prosinec 2018 ve školní družině

Díky stále pěknému počasí jsme spoustu času strávili venku při procházkách či na hřišti. Měli jsme možnost navštívit kino, kde jsme shlédli pohádku ,,Hledá se princezna“. V naší škole proběhl vánoční jarmark, kde jsme měli možnost prodat své výrobky. Nechybělo pečení ozdob na stromeček ani tradiční pečení perníčků a jejich následné pracné zdobení. Proběhla vánoční besídka v konkrétních odděleních, kde se rozdávaly dárky, zpívaly koledy a hrály hry. Následně také proběhla družinová Superstar, kde se děti projevily v recitačním přednesu, ve zpěvu, ale také v tanci. Zhodnocení tohoto roku ve školní družině bylo na jedničku. Ta nejlepší vizitka jsou naše spokojené děti i paní vychovatelky. Děkujeme také rodičům dětí a všem přejeme, aby tento rok byl minimálně stejný jako ten předešlý, nebo o kus lepší. Tým vychovatelek přeje hodně štěstí, zdraví, lásky a trpělivosti. :)

Více fotek zde

Video ze cvičení zde

 

                                                                                                               Vychovatelka Petra Skřipská

2. 1. 2018  

MLADÍ CHEMICI NA NAŠÍ ŠKOLE

Koncem října se žáci devátých tříd zúčastnili jako již každoročně školního kola již 12. ročníku soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika“, kterou pořádá Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích a Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice a to pro tři kraje - Pardubický, Královéhradecký a Středočeský.

Tři nejúspěšnější žáci postoupili do druhého kola (z celkového počtu 6 000 soutěžících ze 178 škol), které se konalo jedenáctého prosince na SPŠCH v Pardubicích. Ve vysoké konkurenci 417 soutěžících se naši „mladí chemici“ rozhodně neztratili. Tomáš Horáček obsadil 33. místo, kdy mu jen o tři místa, respektive o jeden a půl bodu „utekl“ postup do dalšího kola. Výborně si vedli také Matěj Krajči (75. místo) a Ondřej Wölfel (77. místo).

Alena Cápalová

Exkurze - ATEK

Žáci devátých tříd navštívili v posledním listopadovém týdnu roku 2018 provozní zázemí firmy ATEK zabývající se vývojem a výrobou plastových a pryžových dílů. Po přivítání paní Látalovou a seznámení se základními informacemi o firmě si žáci prohlédli lisovnu, nástrojárnu, moderní logistické centrum a chráněnou dílnu. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí a přínosných poznatků užitečných pro budoucí volbu povolání. Velké poděkování patří všem zaměstnancům firmy ATEK, kteří se nám poutavým způsobem věnovali.

 

Pro více fotek klikněte zde.

 

 

 

 

 

 

                                                                      František Zeman  

Soutěž PC_ák a S-robot

Ve středu 28. 11. 2018 se žáci naší školy zúčastnili soutěže Pc_ák a S-robot, kterou pořádá SPŠE a VOŠ Pardubice. Celkem se letos zapojilo 165 žáků, z naší školy pak 12.

Soutěže Pc_ák, kde jsme tvořili prezentace ve dvou kategoriích, se zúčastnili: Marek Sotolář, Tomáš Komárek, Tomáš Horáček, Vítek Novotný, Vojtěch šedý, Nikola Rybičková, Viktorie Prokopová a Eliška Komárková. Největšího úspěchu dosáhl Marek Sotolář, který obsadil první místo v kategorii 9. tříd. Dařilo se nám i ve vědomostním testu, který byl povinnou součástí soutěže. V tomto testu skončil na skvělém pátém místě Tomáš Horáček, kterého od vítězných pozic dělilo pouze pár vteřinek.

V soutěži S-robot, kde bylo letos za úkol sestavit nejrychlejší vozítko, nás zastupovaly dva týmy a to Ondřej Wölfel s Ondřejem Navrátilem a Jan Kolísek s Ondřejem Kolískem. První ze jmenovaných dvojic se umístila na krásném šestém místě a to i díky vzájemné spolupráci při půjčování součástek s druhým týmem.

 

                                                                                                                                             Petr Felner

 

Návštěva z VDA

Ve čtvrtek 29. listopadu do naší školy zavítali učitelé a studenti Vyšší odborné školy a Střední školy technické Česká Třebová (VDA). Žákům 8. tříd přiblížili možnosti studia na jejich škole. Naši žáci měli možnost si zkusit pospojovat elektrický obvod, vyzkoušet si zručnost při vrtání, skládání okenních rámů a další manuální činnosti. Zaujaly je také hlavolamy, které žáci úspěšně řešili. Nejlepší z nich si odnesli domů i věcné ceny. Děkujeme zástupcům VDA za návštěvu.

 

 

                                                                        František Zeman

Spolupráce naší školy s ÚSTR

Naše škola byla vybrána pro spolupráci k ověřování učebních materiálů vytvořených didaktiky Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Žáci třídy IX. A absolvovali koncem listopadu ve třech hodinách dějepisu výukovou lekci Pluralita postojů vůči režimu v 50. letech 20. století. Díky ní se seznámili se základní charakteristikou komunistického režimu v jeho zakladatelské fázi. V první části lekce byl kladen důraz na ilustraci dobové režimní propagandy a jejího účinku na určitou část populace - mládež, dělnictvo. Druhá část lekce se zaměřila na ilustraci represivního rozměru tehdejšího státu, který vedl k nedůvěře, či přímo k nenávisti komunistického režimu. Analýzou a interpretací audiovizuálních pramenů si vytvořili vlastní názor na postoje obyvatelstva vůči režimu. Následné připomínky žáků, vyučujícího a osobní pozorování hodiny didaktika ÚSTR Mgr. Petra Sedláka, Ph.D. povedou k vylepšení výukových materiálů.

                                                                                                                                 František Zeman

Vánoce jsou za dveřmi

Naši první letošní výstavu Podzimní doteky v Cukrárně Pod Věží vystřídá výstava další. Tentokrát to bude výstava u žáků doma. V rámci předmětu výtvarné výchovy již začínáme vyrábět, tvořit, modelovat, malovat, kreslit.....věci s vánoční a zimní tématikou a moc nás to baví.

 

 

Pro více fotek klikněte zde.

 

 

 

 

 

 

                                              Žáci 5.A s vyučující VV P. Marossyovou

Filmový festival v Nízkoprahovém klubu Díra

Dne 20.11. jsme s 5.A navštívili malý Filmový festival v Nízkoprahovém klubu Díra v Moravské Třebové. Jirka s Vendulou nám objasnili, kde se nacházíme a jaký význam klub má, pro koho je určen. Bylo to příjemné setkání s promítáním a všem žákům, vyučujícímu i samotným pracovníkům klubu se odpoledne líbilo.

 

Pro více fotek klikněte zde.

 

 

 

 

 

                                                 Petra Marossyová,učitelka VV,žáci 5.A.

Šprechtíme. Den s němčinou

 

V úterý 20. listopadu jsme se společně se Základní školou Městečko Trnávka vydali do Olomouce prožít Den s němčinou. Akce se konala v interaktivním muzeu Pevnost poznání. Dopoledne žáky čekala zábavná hra Autobahnspiel. Pětičlené týmy virtuálně cestovaly do 16 známých německých měst, kde je čekaly rozmanité úkoly. Soutěžilo 30 týmů. Naše škola do hry zapojila 4 týmy a jeden tým získal krásné druhé místo. Gratulujeme!!! V polední přestávce si žáci mohli prohlédnout expozici muzea, která zahrnuje exponáty z oblasti historie Olomouce, fyziky, chemie a přírodovědy. Odpoledne jsme zažili němčinu v tanečním rytmu - koncert německého zpěváka, textaře a písničkáře Uwe Kaa ve stylu reggae a hip hopu.

Část naší výpravy – žáci 3.B měli jiný program. Hráli s velkým úspěchem divadelní představení pro žáky základní školy s rozšířenou výukou jazyků v Olomouci a dále vystoupili na semináři pro učitele Nj, který pořádal Goethe institut. Ten byl organizátorem celého „Dne s němčinou“, jehož se zúčastnili žáci druhého stupně naší školy.

 

Mgr. Jana Knödlová, Mgr. Jaroslav Jarůšek

Pro více fotek klikněte zde.

Návštěva z Banské Štiavnice

Naše škola se zapojila do projektu Poznejme se ještě lépe v rámci programu Erasmus+. Tento projekt je realizován společně s naší družební školou Jozefa Horáka z Banské Štiavnice a je financován z prostředků Evropské unie. V týdnu od 22.10. do 26.10. 2018 se uskutečnil první výměnný pobyt žáků zaměřený na sportovní aktivity, výměnu vzájemných zkušeností, výměnu metod a postupů ve florbale a atletice a soutěžení v uvedených sportech. Žáci a učitelé ze ZŠ J. Horáka z Banské Štiavnice zavítali do Moravské Třebové, aby strávili společně s našimi žáky týden plný sportu a poznávání našeho města a jeho okolí. V dopoledních hodinách jsme se dva dny věnovali atletice – zazávodili jsme si v běhu na 60 m, štafetách, skoku do dálky a hodu kriketovým míčkem a vyzkoušeli jsme si různé metody pro nácvik a zdokonalení těchto atletických disciplín. V dalších dnech přišel na řadu florbal. Nejdříve jsme prošli metodickou řadu nácviku základních herních činností jednotlivce a herních kombinací, potom jsme změřili svoje síly ve vzájemném utkání. V odpoledních hodinách jsme pro naše slovenské přátele připravili prohlídku Moravské Třebové, výlet na pohádkový hrad Bouzov, prohlídku Punkevních jeskyní. Skupina slovenských žáků vystoupila na naší školní akademii věnované 100. výročí republiky a přiblížila nám slovenskou kulturu. Celý pobyt jsme zakončili společným večer. Nadále budeme pracovat podle metodických materiálů, které si vyměnili vyučující tělesné výchovy, zlepšovat se a těšit se na vzájemné setkání a sportovní zápolení, které se uskuteční v červnu v Banské Štiavnici.

 

                                                                         V. Schmidtová

Přehlídka středních škol

V úterý 6. listopadu se konala v budově naší školy Přehlídka středních škol. Žáci z osmých a devátých tříd spolu se svými rodiči využili možnosti získat podrobnější informace o studijních oborech, které prezentovalo celkem 11 středních škol z blízkého i vzdálenějšího okolí. Jejich zástupci byli spokojeni s účastí a provedenou formou.

 

                                                   

 

 

                                                  František Zeman

6. 11. 2018  

Říjen 2018 ve školní družině

            

 

Děti se zúčastnily tradiční drakiády, na které jim počasí rozhodně přálo. Byly v kině, měly projektový den na Knížecí louce ve znamení ,,sázení stromů“ s panem Ing. Kamilem Sopouškem a s tím spojené další aktivity v přírodě pod vedením vychovatelky Evy Kobylkové. Samozřejmostí byly pravidelné aktivity v jednotlivých odděleních, procházky a dovádění na hřišti. Školní družina slavila společně 100. výročí založení Československé republiky. V rámci oslav si děti připomínaly významné osobnosti, přelomové události a momenty historie. Tvořila se společná koláž mapy s nejkrásnějšími místy země, děti malovaly vlajky. Všichni jsme hrdi na naši minulost, žijeme přítomností a chceme i skvělou budoucnost!

6. 11. 2018  

Návštěva ekocentra Paleta

        

Třídy 2. C a 3. A navštívily v nově zrekonstruovaném statku v malé obci Oucmanice pobytové ekocentrum Paleta, které zaměřilo své programy na přírodu, životní prostředí, environmentální výchovu a další vzdělávání. Děti se tu během dvoudenní návštěvy naučily mlít obilí, ze kterého pekly ve venkovní peci rohlíky. Poté zkusily na trenažerech dojit mléko a utlouci si máslo, které pak posvačily s čerstvými rohlíčky. Zkoušely si vyřezat ze dřeva lžičky. Poznaly procesy v rozkladu přírodních materiálů a hledaly odpovědné živočichy v kompostu. Učily se důsledně třídit příslušný odpad. Dětem se velmi líbily venkovní hry, které se kdysi hrávaly na vesnicích. Žáci poznali mrtvou a živou vodu, seznámili se s principem studny a vodovodu. Po večeři bádali nad bylinkami, ochutnávali jejich odvar a sami si uvařili bylinný čaj ze směsi, kterou si namíchali. Všem dětem se pobyt velmi líbil a již se těší, až budou moci v budoucnu navštívit tuto farmu i na více dní. 

 

Speciální pedagožka, třídní učitelky 2. C a 3. A ze ZŠ Palackého

 

Pro více fotek klikněte  sem.

 

6. 11. 2018  

Dopravní soutěž

Dne 2. 10. 2018 dopoledne proběhlo školní kolo dopravní soutěže. Žáci 9. B připravili překážky a svá stanoviště, 9. A připravila místa pro psaní testů. Po splnění písemné části soutěže se žáci odebrali k plnění jízdy zručnosti. Závodníci projížděli překážkami vcelku plynně, jen občas je některá potrápila. Slalom zvládli všichni ladně a s lehkostí, ale hrníček s vodou potrápil nejednoho z cyklistů. Nejtěžším úkolem byla, tradičně, osmička, kde se trestné body rozdávaly ve velkém. Díky tomu, že se školní kolo skládá ze dvou disciplín, měli však šanci na umístění i ti, kteří chybovali při praktické části na kole.

Absolutním vítězem se stal Tadeáš Ladra, který z obou disciplín získal 0 trestných bodů. Gratulujeme!

Děkujeme také všem 40 závodníkům, kteří se nebáli vyzkoušet své umění jízdy na kole a ověřit své teoretické znalosti z dopravní výchovy.

Výsledky:

ŽÁCI A ŽÁKYNĚ 1. STUPNĚ:

Žákyně:                                                                             Žáci: 

1. místo: Barbora Krajčiová 5. A                                           1. místo: Josef Holík 5. B 

2. místo: Eliška Višňová 4. A                                                2. místo: Lukáš Marek 5. A 

3. místo: Emma Bumbálková 4. A                                         3. místo: Sebastian Roche 5. A 

ŽÁCI A ŽÁKYNĚ 2. STUPNĚ:

Žákyně:                                                                              Žáci:

1. místo: Tereza Hrubá 7. B                                                  1. místo: Tadeáš Ladra 6. B

2. místo: Natálie Novotná 7. B                                              2. místo: Marek Šatník 7. A

              Alžběta Pokorná 6. C                                              3. místo: Matyáš Přichystal 7. B

3. místo: Kateřina Prucková 7. C   

 

Velké díky pomocníkům ze tříd 9. B a 9. A.

26. 10. 2018  

ANGLIÁDA 2018

Dne 17. října 2018 se 11 žáků devátých ročníků naší školy zúčastnilo soutěže o nejlepšího mladého angličtináře s názvem Angliáda 2018, kterou uspořádalo Gymnázium Jevíčko ve spolupráci s Bridge Publishing House a Oxford University Press Olomouc. Do soutěže se zapojilo 94 žáků devátých ročníků z celkem 16 základních škol regionu Malá Haná. Všichni účastníci absolvovali test anglického jazyka skládající se z poslechu a četby s porozuměním na úrovni A2 +.

 V kategorii škol se žáci naší školy umístili na krásném 2. místě. V kategorii jednotlivců dosáhli nejlepších výsledků Adam František Šnobl (5. místo), Tomáš Horáček (7. místo) a John Bui (7. místo).

 Všem soutěžícím gratulujeme k výborným jazykovým výkonům, děkujeme za účast v soutěži a reprezentaci naší školy.

                                                                                                                               Hana Vystavělová

Návštěva REHAU

Žáci IX. A a IX. B navštívili ve dnech 15. a 22. října 2018 provozní zázemí firmy REHAU zabývající se vývojem a výrobou plastových dílů. Po přivítání paní Štěpánkovou a seznámení se základními informacemi o firmě si žáci prohlédli lisovnu a montážní prostory. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí a přínosných poznatků užitečných pro budoucí volbu povolání. Velké poděkování patří všem zaměstnancům firmy REHAU, kteří se nám poutavým způsobem věnovali.

 

                                           

                                         

                                            František Zeman

23. 10. 2018  

ZÁŘÍ 2018 ve školní družině

Naši noví prvňáčci byli v rámci první zářijové rekreační středy seznámeni prostřednictvím her s ostatními dětmi školní družiny. Tato akce proběhla v Lučních lázních za velmi příznivého počasí. Děti měly možnost během tohoto měsíce, se seznámit s okolím, ale i samotným prostorem celé školy. Velká účast dětí byla v Udánském lese, kde proběhl sběr přírodního materiálu. Následně ve svých odděleních byli tvořeni ,,Podzimníčci“ z vařeček. Děti z 3. oddělení se staly indiány v rámci celoročního projektu. Počasí nám zatím přeje a doufáme, že takové bude i v dalším měsíci.

 

 

Vychovatelka Petra Skřipská